Berkan Kaymaz

Berkan Kaymaz

Berkan Kaymaz Hakkında;

Dans hayatına küçük yaşlarda halk oyunları ile başlayan Berkan Kaymaz, latin dansları ile çoğumuzun olduğu gibi üniversite yıllarında tanışmıştır. 99 yılının sonlarına doğru o donem popularitesini arttıran Sportif Latin Danslar branşında üniversitesi bünyesinde çalışmalarına devam ederken aynı zamanda da diğer latin ansları üzerine olan ilgisini de her fırsatta yeni arayışları ile ortaya koymaktaydı. 2000 li yılların başında sportif latin danslarında devam eden calışmalarına son vererek sosyal latin danslar ‘Salsa’ branşına geçmiş ve çalışmalarını bu doğrultuda şekillendirmiştir. Bir süre eğitim aldıktan sonra katıldığı o dönemin en prestijli salsa yarışması olan Murphy’s Salsa Cup yarışmasında şampiyon olan Berkan KAYMAZ bu başarısı ile tüm dikkatleri üzerine toplamıştır. Kısa bir aradan sonra katıldığı ve halen efsane olarak anılan Salsa Cumhuriyet Kupası Yarışması’nda profesyonel kategoride elde ettiği bronz madalya ile ülke çapında bilinen bir isim olmuştur.

Daha sonra katıldığı,

  • Maltepe Üniversitesi Open Salsa Kupası 

  • Murphy’s Open Salsa Contest

  • TDSF Salsa Cup 06 İzmir(Tdsf destekli ilk Salsa Yarışması)

  • Türkiye Show Salsa Yarışması

gibi irili ufaklı pek çok yarışmada şampiyonluğu elde eden Berkan KAYMAZ, bu başarıların tesadüf olmadığını defalarca kanıtlayan ender sporculardandır. Takip eden süreçte katıldığı son yarışma olan TDSF 2007 Antalya Klasman Belirleme yarışmasında 150 çift içinde ‘Top Ten’ e girerek finale kalmış ve Salsa Milli Takımı olmaya hak kazanmıştır. Bu yarışma ile aktif sporculuk hayatına son veren Berkan KAYMAZ takip eden süreçte bugün birçok kişi tarafından örnek alınan,

Crypto Style Salsa Teknik Sınıfı’nı 

kurarak elde ettiği bilgi birikimi ve tecrübesini yeni sporcular yetiştirmek adına kullanmak gibi önemli bir misyonu üstlenmiştir. Salsa dansının spor antrenmanı şeklinde öğretilmesi konusunda ülkedeki ilk çalışmaları yapan eğitmenimiz bu kulvarda da kısa zamanda oldukça başarılı olmuştur. Yetiştirdiği ilk öğrencileri kendi klasmanlarında şampiyon olan ve devam eden süreçte öğrenci sayısı hızla artan Berkan KAYMAZ, kulübünü kurulduğu ilk yıl olan 2009 yılının Türkiye Kulüplerarası Salsa Şampiyonluğu’na taşımış bir isimdir. Özgün ve dinamik anlatım tekniği ile Berkan Kaymaz, asıl mesleği olan öğretmenliğin getirdiği artılarını dans branşında da başarılı bir şekilde kullanarak örnek alınan bir antrenör- yönetici ve yazar olmayı başarmıştır. 

Diğer yandan Berkan KAYMAZ, oluşturduğu özgün koreografiler ile sporcularını ve onların sanatsal sunumlarını, dünya arenasında sergileyen Türkiye’deki az sayıdaki antrenör – dans eğitmeni arasındadır. Aynı zamanda da, aktif olarak dünyanın çeşitli ülkelerindeki salsa kongre ve festivallerine katılan Berkan KAYMAZ, dünya standartlarında salsa dansındaki gelişmeleri insanlara yazıları ve eğitimleri ile aktarmayı görev edinmiş isimler arasındadır.

Halen Türkiye Dans Sporları Federasyonu; As Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi görevini başarı ile yürütmektedir. Aynı zamanda 2007 yılından buyana IDO National Adjudicator (IDO Ulusal Hakemi) ünvanına sahip az sayıdaki hakemden biridir. Halen International Dance Organization (IDO) Ankara ve İç Anadolu Bölge Sorumlusu olan Berkan KAYMAZ, aynı zamanda SALSA ULUSAL Hakemi ve Antrenörüdür. Salsa adına ülke çapında ilk akla gelen isimlerden olan Berkan KAYMAZ Türkiye’deki ilk ve tek yazılı gerçek salsa eğitim kitabı olan ’SALSA HAKKINDA HERŞEY’ isimli kitabın da yazarıdır.(2023 -2024 İtibarı ile  son güncelleştirmelerinin yapılıp yayınlanması planlanmaktadır) Salsa dansına yepyeni bir boyut ve soluk getiren bu kaynak ile sayısız salsa sporcusu ve adayı doğru bilgilere yurdun her yerinden ulaşabilir kılınacaktır. Ülkemizde salsa branşı adına yurt dışında ULUSLARARASI Hakemlik yapan ve bunu World Latin Dance Cup Romania - Bulgaristan, FIDS - CIDS Italıa gibi çok önemli yarışmalarda hayata geçiren Berkan KAYMAZ, bu anlamda bilgisine ve tecrübesine güvenilerek çağırılan Türkiye' de ki 2-3 isimden biridir. Bu yarışmalarda ise hakemlik yapan tek isimdir. Berkan Kaymaz halen birçok yazılı ve internet ortamındaki önemli siteler ve haber portallarında yazıları ile okuyucuları ile de buluşmaktadır.

 

Bazı derece – başarıları;

 2005 – Murphys Salsa Cup Ankara Salsa Şampiyonası 1.LİĞİ 
 2006 - 2.TDSF İzmir Salsa Kupası Profesyonel Kategori Türkiye 1.LİĞİ 
 2007 - TDSF Optimum Open Show Salsa Türkiye Şampiyonası 1.LİĞİ 
 2005 - Maltepe Üniversitesi Open Üniversiteler Arası Salsa Şampiyonası 1.LİĞİ 
 2008 - GSGM TDSF Ankara İl Kupası A Klasman 1.LİĞİ 
 2006 - TDSF 1st. İnternational Dance Fest Salsa A Klasman Top Ten (Salsa Milli Takım Finali) 
 2005 - Maltepe Üniversitesi Stüdyolar arası Salsa Open Cup 1.LİĞİ 
 2006 - Murphys Open Salsa Contest Couple Division 1.LİĞİ 
 2005 - Murphys Salsa Cup Finalleri Türkiye 2.LİĞİ 
 2006 - IDO National Salsa Cup Seefeld World Cup Türkiye Elemesi Prof. Kategori 3.LÜĞÜ 
 2007 - Latino Bodrum Salsa Cup Profesyonel Kategori Türkiye 2.LÜĞÜ 
 2005 - II. Salsa Cumhuriyet Kupası Profesyonel Kategori Türkiye 3.LÜĞÜ 
 2006 - Bursa Salsa Kupası Profesyonel Kategori Türkiye 3.LÜĞÜ 
 2004 - 1st Divali Dans Open Salsa Kupası Ankara 1.LİĞİ 
 2007 - Murphys Salsa Cup 5 Profesyonel Kategori Türkiye 3.LÜĞÜ
 2006 - 3. Salsa Cumhuriyet Kupası Profesyonel Kategori Türkiye 4.LİĞİ 
 2009 TDSF Kulüplerarası Salsa Şampiyonası 1.LİĞİ Antrenörlüğü
 2010 TDSF Kulüplerarası Salsa Şampiyonası 2.LİĞİ Antrenörlüğü
 2011 TDSF Kulüplerarası Salsa Şampiyonası 2.LİĞİ Antrenörlüğü
 2012 TDSF Kulüplerarası Salsa Şampiyonası 1.LİĞİ Antrenörlüğü
 2013 TDSF Kulüplerarası Salsa Şampiyonası 1.LİĞİ Antrenörlüğü